| FAQ | Użytkownicy | Grupy | Rejestracja | Zaloguj |

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady gry w baseball
Autor Wiadomość
Pete
Nowy Na ForumDołączył: 28 Mar 2006
Posty: 33
Skąd: Opoczno
Wysłany: Czw Mar 30, 2006 7:43 pm   Zasady gry w baseball

BOISKO DO GRY

Boisko do gry ma kształt ćwiartki koła o nieco spłaszczonym łuku. Dzieli się na pole wewnętrzne i zapole. Wewnętrzne pole gry stanowi wpisany w głównym narożniku boiska kwadrat. Jego narożniki, oznaczone specjalnymi poduszkami (najczęściej wykonanymi z gąbki), wyznaczają istotne punkty boiska. Główny narożnik u zbiegu linii bocznych boiska nosi nazwę "mety domowej" (home base), a następne licząc w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara to mety : pierwsza, druga i trzecia. Linie łączące bazy (równolegle do boków kwadratu) są liniami metowymi. Mniej więcej w środku kwadratu znajduje się meta miotacza. Bezpośrednio do pola wewnętrznego przylega zapole ograniczone przedłużonymi liniami bocznymi i na luku linia Home-Run. Wszystkie mety znajdują się na jednym poziomie, jedynie stanowisko miotacza znajduje się na wzniesieniu kilkanaście centymetrów powyżej poziomu boiska.

PAŁKA

Może być drewniana lub metalowa. ma kształt walca szerszego z jednego końca o maksymalnej średnicy 6,8 cm i maksymalnej długości 106 cm Prawdziwa baseballowa pałka służy jedynie do odbijania niżej opisanej piłki

PIŁKA

Jest to kula o obwodzie ok. 23 cm i wadze 140 - 150 gramów Jej środek wykonany z korka lub gumy pokryty jest wieloma warstwami specjalnej różnokolorowej przędzy Całość pokryta jest zaszytymi za pomocą 216 szwów dwoma kawałkami białej skory bawolej.

ZAWODNICY

W grze po przeciwnych stronach biorą udział dwa zespoły w dziewiecioosobowych składach W zależności od tego czy dana drużyna jest strona atakująca czy broniąca, jej zawodnicy grają w dwóch różnych ustawieniach. Zawodnicy drużyny broniącej występują na następujących pozycjach : gracze polowi - łapacz (na bazie domowej), miotacz (na bazie miotacza), pierwszobazowy, drugobazowy, trzeciobazowy, łącznik; gracze zapolowi - prawozapolowy, srodkowozapolowy oraz lewozapolowy. W drużynie atakującej na początku gra pałkarz oraz biegacze. Maksymalnie na boisku może być czterech graczy drużyny atakującej

PAŁKARZ

Każdy gracz drużyny atakującej zobowiązany jest stać się pałkarzem Pałkarz zajmuje stanowisko w pobliżu mety domowej. Po wykonaniu prawidłowego odbicia pałkarz staje się biegaczem. Pałkarz zostaje wyeliminowany (wyautowany) z gry po trzech nieudanych próbach dobrze narzuconej piłki lub gdy odbita przez niego piłka będzie wyłapana przez któregokolwiek z obrońców bezpośrednio z powietrza. Zawodnicy drużyny atakującej zajmują stanowisko pałkarza zgodnie z ustalona wcześniej i obowiązująca cały mecz kolejnością

BIEGACZ

Biegaczem jest zawodnik, który po odbiciu piłki i odrzuceniu pałki rozpoczyna bieg do pierwszej mety. Gdy piłka jest w grze biegacz może zdobywać kolejne mety aż do zamknięcia pełnego obiegu pola wewnętrznego za co jego drużyna otrzymuje punkt . W pewnych okolicznościach biegacz może otrzymać metę "za darmo". Biegacz może być wyeliminowany z gry. Obrońcy nie mogą go jednak wyautować w sytuacji gdy dowolna częścią ciała dotyka poduszki mety. Biegacz miedzy metami musi poruszać się w specjalnym wyznaczonym do tego korytarzyku o szerokości ok. 90 cm z każdej strony linii lączącej mety.

MIOTACZ

Zawodnik obrony, który wykonuje narzuty w kierunku mety domowej i swojego partnera z drużyny - łapacza Miotacz zajmuje stanowisko przy mecie miotacza, której musi dotykać przynajmniej jedna stopa. Stojąc przodem do mety domowej musi wykonać narzut w jej kierunku, gdy stoi natomiast do niej bokiem może wykonać również rzut w kierunku mety pierwszej lub trzeciej. Nieprawidłowe wykonanie przez miotacza narzutu karane jest przyznanie wszystkim biegaczom kolejnej mety "za darmo". Miotaczowi przed każda zmianą przysługuje prawo do wykonania kilku próbnych narzutów (maksymalnie 8 ).

ŁAPACZ

Zawodnik obrony zajmujący pozycje w głównym narożniku boiska (przy mecie domowej) wyłapujący narzucane przez miotacza piłki

PRZEBIEG GRY

Mecz składa się z 9 części zwanych zmianami i nie jest ograniczony czasem. W każdej zmianie drużyny na przemian są w formacji ataku i obrony. Punkty zdobywać można jedynie grając w ataku. Mecz rozpoczyna miotacz - zawodnik obrony, narzucając piłkę do łapacza, swojego partnera z obrony. W bezpośrednim sąsiedztwie łapacza zajmuje pozycje pałkarz - zawodnik drużyny atakującej Jego zadaniem jest odbić narzucana przez miotacza piłkę, co daje mu prawo do podjęcia próby obiegnięcia wewnętrznego pola gry. Za wykonanie przez niego pełnego obiegu jego drużyna otrzymuje punkt. W osiągnięciu tego celu napastnikom przeszkadzają zawodnicy obrony, którzy dążą do wyeliminowania z gry - wyautowania - atakujących zawodników. Autować można na cztery podstawowe sposoby :

AUT NA STRAJKI

Wyeliminowanie z gry pałkarza po trzeciej nieudanej próbie odbicia przez niego dobrze narzuconej piłki Miotacz ma prawo do trzech niecelnych narzutów, czwarty spowoduje przyznanie pałkarzowi pierwszej mety "za darmo".

AUT NA PIERWSZEJ MECIE

Po odbiciu piłki pałkarz staje się biegaczem i próbuje dobiec do pierwszej mety zanim dotrze tam podana do obrońcy pierwszometowego piłka Jeżeli piłka znajdzie się w posiadaniu obrońcy wcześniej niż biegacz dotknie pierwszej mety - biegacz zostaje wyautowany.

AUT Z POWIETRZA

Pałkarz jest wyautowany, gdy odbita przez niego piłkę złapie którykolwiek z obrońców nie dopuszczając do jej upadku na ziemie.

AUT MIĘDZY METAMI

Zawodnik formacji ataku jest bezpieczny ( nie można go wyautować ) jedynie wtedy , gdy dowolna częścią ciała dotyka on poduszki mety. Gdy opuszcza metę podejmując próbę zdobycia kolejnej, będący w posiadaniu piłki obrońca dotykając go, eliminuje z gry.

Atakujący zawodnik po zdobyciu mety może poprzestać na tym lub podjąć na własne ryzyko próbę zdobycia kolejnej mety. Jeżeli drużyna obrońców wyautuje z gry trzech napastników sama uzyskuje prawo do gry w ataku, a tym samym zdobywania punktów, nastąpi bowiem wtedy zamiana ról. Dotychczasowi obrońcy będą atakować, a bronić się będzie drużyna, która po trzech autach utrąciła prawo do gry w ataku. Mecz kończy się po dziewięciu zmianach, pod warunkiem jednak, ze nie uzyskano remisu. Jeśli wystąpi taki przypadek mecz zostaje wydłużony o jedną lub więcej zmian aż do uzyskania przez jedną z drużyn przewagi.
_________________
Baseball - jedyny sport, w którym punkty zdobywa drużyna nie będšca przy piłce...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Nie moesz ciga zacznikw na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Design by bow
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 11